XX REAL - realitná kancelária

Mlynská Bašta

známe miesto, nové príbehy

Hypocentrum

Vyhľadávanie
Podrobné vyhľadávanie
  -     €
  -   m2

Investície do energeticky úsporných opatrení je možné splácať z dosiahnutých úspor

Prostredníctvom nízko úročenej pôžičky a grantu z programu na podporu energetickej efektívnosti regiónov, miest a obcí - MunSEFF je možné už aj na Slovensku rekonštruovať existujúce energetické systémy v budovách, výrobu tepla a chladu, zatepľovanie či modernizáciu verejného osvetlenia metódou EPC (Energy Performance Contracting).

Základným princípom metódy EPC je, že zavedené hospodárne opatrenia sú splácané z dosiahnutých úspor. Metóda EPC umožňuje riešiť rekonštrukciu tým najefektívnejším spôsobom, ktorý v prvom rade prináša úsporu investovaných prostriedkov a zároveň úsporu v podobe prevádzkových nákladov spojených so spotrebou energie.

Metóda EPC funguje tak, že investícia je splácaná z dosiahnutých úspor a riziko nedosiahnutia garantovaných úspor nesie poskytovateľ energetických služieb (Energy Service Company – ESCO). ESCO zákazníkovi zmluvne garantuje dosiahnutie dohodnutého objemu úspory energie, resp. prevádzkových nákladov. Postará sa o zaistenie najvhodnejšieho zdroja dostupných finančných prostriedkov a následne o realizáciu investície v optimálnej výške s garanciou dosiahnutia čo najvyššej miery prínosu v úsporách. Zmluva o energetických službách sa uzatvára na dobu nevyhnutnú na splatenie investície (až do 10-15 rokov). Nespornou výhodou je, že zákazník nemusí vynaložiť vlastné investičné prostriedky. Investičné opatrenia zákazník postupne spláca až z dosiahnutých úspor.

Poskytovatelia energetických služieb (ESCO) združuje na Slovensku Asociácia poskytovateľov energetických služieb (ďalej len APES). V tejto chvíli sa asociácia skladá zo 14 členov z rôznych typov organizácií energetického odvetvia, vrátane poskytovateľov energií, technológií, EPC a konzultantských služieb, (napr. Energetické centrum Bratislava (ECB), KOOR, SE Predaj, Cofely, ENVIROS a Siemens).

Spôsob financovania projektov EPC

Metóda EPC je vhodná pre objekty, v ktorých je možné rekonštrukciou a modernizáciou dosiahnuť zníženie spotreby energie. Oprávnenými žiadateľmi v rámci programu MunSEFF sú školy, zdravotnícke a kultúrne zariadenia, budovy vo vlastníctve vyšších územných celkov či obcí.

 

Program MunSEFF - je iniciatívou Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) a Európskej únie na podporu a rozvoj financovania obcí a ich spoločností na Slovensku prostredníctvom komerčných bánk. Predstavuje integrovaný balík úverov, grantov a bezplatnej technickej asistencie na podporu financovania energetickej efektívnosti. Hlavným cieľom je stimulovať zavádzanie energeticky efektívnej obnovy infraštruktúry miest a obcí, najmä v prípadoch s vysokým potenciálom dosiahnuť úspory v sektore municipálnych a rezidenčných budov. Viac informácií na  www.munseff.eu.

 

Novinky a aktuality
11.4.2016 Realitný trh prekvitá: O ktoré novostavby v Bratislave je najväčší záujem Na bratislavskom rezidenčnom trhu sa na začiatku ...
25.1.2016 Zdražovanie bytov bude pokračovať aj tento rok Slováci budú musieť vynaložiť väčšie výdavky spojené s kúpou nehnuteľnosti aj v ...
14.1.2016 V minulom roku pribudol v Bratislave rekordný počet nových bytov Bratislavský rezidenčný trh novostavieb priniesol ku koncu ...
16.1.2016 Slovensko nie je Európa. Aspoň v nájomnom bývaní Modelový príklad: stredne veľké nemecké mesto, v ktorom žije štvorčlenná rodina. ...
4.11.2015   Aktivitu na rezidenčnom trhu v 3. štvrťroku nezastavil ani letný útlm. Práve naopak. Výstavba i predaj bytov v hlavnom ...
Zoznam
nehnuteľností
Kategória Lokalita
V krátkosti o nás

Aby sme proces získania vašej vysnívanej nehnuteľnosti čo najviac zjednodušili, vytvorili sme nový koncept služieb. Spojili sme služby realitnej kancelárie XX REAL a Hypocentra pod „jednu strechu“. 

Garanciou kvality sú vyše 10-ročné skúsenosti so sprostredkovaním finančných služieb a rovnako silné skúsenosti s realitným trhom.
 
Nestrácajte čas hľadaním, triedením a štúdiom všetkých potrebných informácií. Získajte ponuku financovania a bývania pripravenú presne pre vaše potreby.

Mgr. Miriam Horňáková